Milan – AEK( 0-0 ).

H Ένωση έφυγε από το Μιλάνο με το σπουδαίο βαθμό της ισοπαλίας έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Ανέστη, ο οποιος έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με τα κιτρινόμαυρα. Η Ένωση είχε ευκαιρίες να κάνει το κόλπο γκρόσο αλλά κατάφερε να φύγει με το σπουδαίο βαθμό.

O Xιμένεθ παρέταξε την ομάδα με 3-5-2 έχοντας τους εξής: Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τζανετόπουλος, Γκάλο, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Λάζαρος, Λιβάγια. Η επιλογή του Τζανετόπουλου ήταν έκπληξη καθώς ουδείς περίμενε ότι θα ξεκινήσει με τον Τζανετόπουλο στην άμυνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μην παίρνει ρίσκα και να ισοροπεί το παιχνίδι. Στο 8΄ ακυρώνεται γκολ της Μίλαν. Ο Κουτρόνε ήταν ελάχιστα πιο μπροστά από τον Τζανετόπουλο και ο βοηθός σήκωσε σωστά το σημαιάκι του. Στο 18΄ ατομική ενέργεια του Σούσο έξω από την περιοχή, βρήκε χώρο, όμως το σουτ που δοκίμασε πέρασε πολύ άουτ. Στο πρώτο 20΄ λέπτο η ομάδα του Χιμένεθ  ήταν στημένη άριστα στον αγωνιστικό χώρο με την Μίλαν να μην έχει κάνει τελική στο τέρμα. Η ΑΕΚ προσπάθησε στο ξεκίνημα να αιφνιδιάσει τη Μίλαν, δεν τα κατάφερε, όμως από την άλλη δεν έχει απειληθεί καθόλου στα μετόπισθεν. Στο 29΄ ευκαιρία για την Μίλαν. Μετά από  γέμισμα του Τσαλχάνογλου, ο Κουτρόνε πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε εύκολα, αυτή ήταν και η πρώτη  τελική για την Μιλάν.  Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 30΄.  Ο Σιμόες έκλεψε από τον Μουσάτσιο μέσα στην περιοχή της Μίλαν, έκανε το γύρισμα από το πλάι κι έπειτα από την παρέμβαση του Ντοναρούμα με το πόδι, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την γραμμή της εστίας. Ο Μάνταλος ήταν σε κενή εστία αν την γύριζε στον αρχηγό της Ένωσης ίσως να είχαμε το 0-1.  Ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 41΄. Ο Λάζαρος έκλεψε, έσπασε στον αμαρκάριστο Μάνταλο, που άργησε να σουτάρει και ο Ροντρίγκες του έβαλε την κόντρα.Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ και στο 42΄. Πλασέ στην κίνηση του Γιόχανσον, ο Ντοναρούμα έπεσε κι έδιωξε δύσκολα. Σουτ του Κουτρόνε στο 44΄από πλάγια θέση μπλόκαρε ο Ανέστης.  Στο 45΄ πρώτη τεράστια ευκαιρία για την Μίλαν. Ο Αντρέ Σίλβα είδε την μπάλα να του στρώνεται, ο Σιμόες έβαλε την κόντρα και στη συνέχεια ο Γκάλο έβαλε στοπ στο σουτ του Μποναβεντούρα. Στο 46΄ και άλλη μεγάλη ευκαιρία για την Μίλαν. Μετά από  σουτ του Λοκατέλι έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα απ’την εστία της ΑΕΚ. Το ημίχρονο έληξε με τις δυο ομάδες να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια και το τελευταίο πεντάλεπτο να είναι φωτιά. Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε μέχρι και το 40 να μην απειληθεί ιδιαίτερα και να έχει αυτή την μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Έπειτα από το 40΄ και μετά η Μίλαν βρήκε χώρους και έκανε 3 πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ.

Το δεύτερο ξεκίνησε δίχως αλλαγές για την Ένωση. Στο 52΄ ευκαιρία για την Ένωση με τον Λόπεζ. Μετά από σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, ο Λόπες προσπέρασε τον Καλάμπρια πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω απ’ την εστία. Στο 54΄ ευκαιρία για την Μίλαν μετά από δυνατό σουτ του Λοκατέλι, στο όποιο έδιωξε με γροθιές ο Ανέστης.   Τεράστια  ευκαιρία για τη Μίλαν στο  57΄. Μετά από πολύ δυνατό σουτ του Τσαλχάνογλου, ο Ανέστης διώχνει δύσκολα και στη συνέχεια ο Τζανετόπουλος με ωραία προβολή παίρνει την μπουκιά μέσα από το στόμα του Αντρέ Σίλβα. Ο Τζανετόπουλος τα έχει πάει πολύ καλά.  Στο 60′ μετά από πονηρή σέντρα του Σούσο, ο Κουτρόνε πήρε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Ανέστης. Στο 63′ ο Αραούχο πήρε τη θέση του Λάζαρου. Τρομερή απόκρουση του Ανέστη στο 69΄, ο οποίος  νίκησε σε τετ-α-τετ τον Κουτρόνε. Στο 76΄ ο  Μπακασέτας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο  αντί του Λιβάγια. Στο 79΄ μετά από σουτ του Μπονούτσι έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.   Ο Σούσο μπούκαρε στην περιοχή, όμως ο Ανέστης του έκλεισε το οπτικό πεδίο κι έδιωξε σε κόρνερ. Στο 80′  τεράστια ευκαιρία της Μίλαν.  Ο Σούσο μπούκαρε στην περιοχή, όμως ο Ανέστης του έκλεισε το οπτικό πεδίο κι έδιωξε σε κόρνερ. Τρομερή απόκρουση από τον Ανέστη που φαίνεται πως βρίσκεται σε πολύ καλό βράδυ. Στο 84 εκτέλεσε απευθείας φάουλ ο Μπακασέτας, αλλά ο μεγάλος Ντοναρούμα διώχνει με γροθιές και κρατάει το 0-0.  Στο 92΄ τεράστια ευκαιρία για την Μίλαν. Ο Τσαλάχνογλου εκτελεί πανέξυπνα το φάουλ -σαν κόρνερ από τα αριστερά- αλλά ο Ανέστης είναι ξανά εκεί και διώχνει σχεδόν πάνω στη γραμμή. Τεράστια απόκρουση.  Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα η Ένωση είχε τεράστια ευκαιρία με τον Αραούχο, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Μίλαν και από αριστερά, έπιασε φαλτσαριστά το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο κόρνερ. Το ματς έληξε και η Ένωση παίρνει την ισοπαλία με μια ηρωική εμφάνιση της ομάδας αλλά και του Ανέστη.

Σε γενικές γραμμές,  η Ένωση ήταν απολαυστική μέσα στο Μίλανο και έφυγε ορθώς με την ισοπαλία. Αμυντικά είχε στηθεί άψογα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και δεν επέτρεψε στην Μίλαν να κάνει το παιχνίδι της. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση χρειάστηκε τον Ανέστη, ο οποίος με τις τεράστιες επεμβάσεις του κράτησε όρθια την Ένωση. Πλέον με το αποτέλεσμα αυτό η Ένωση κρατά την τύχη της στα χέρια της. Μια πολύ σπουδαία βραδιά για την Ένωση, που έδειξε σε όλην την Ευρώπη ότι ήρθε.
Πηγή: aekpassion.gr